Piata Festivalului George Enescu 2011

Piata Festivalului “George Enescu” 2011

Fundaţia Culturală „Pro Piano-România” şi Piaţa Festivalului “George Enescu”

– Recitaluri organizate de Fundatie intre 10-18 septembrie 2011-

În perioada 2 – 18 septembrie, în Piaţa Festivalului “George Enescu” vor avea loc concerte, recitaluri de pian, vioară, suflători, concerte camerale, cu acces liber pentru toţi iubitorii de muzică ai oraşului.

Invitaţi: Filarmonica Oltenia din Craiova; Orchestra SinfoniaBucureşti, dirijor: Florin Totan; Trio Strad: Alexandru Tomescu (vioară), Răzvan Suma (violoncel), Toma Popovici(pian); Orchestra Filarmonicii Banatul din Timişoara, dirijor: Radu Popa,solist: Zoli Toth; Big Bandul Radio, dirijor: Ionel Tudor; Recital Liviu
Prunaru (vioară), Valentina Svyatlovska (vioară), Horia Mihail (pian);Stringasong: Berti Barbera, Nicu Patoi şi Sangam String Quartet; OrchestraNaţională Radio, dirijor: Tiberiu Soare.

Programul a fost realizat de ArCuB, cu sprijinul:
Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti
Fundaţia FAMart
Fundaţia Culturală ”Pro Piano-România”
Fundaţia Remember Enescu
Radio Romania Muzical
Radio Romania Cultural
TVR Cultural
Centrul Cultural Local „Ion Vinea” Giurgiu
Consiliul Judeţean Ilfov
Music Camp International

Programul perioadei 10 – 18 septembrie 2011, realizat de
Fundaţia Culturală “Pro Piano- România”

10.09 / Ora 14:30

Ora 14:30 – Elevi de la Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti” Bucureşti, Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu” Bucureşti,Royal Irish Academy of Music(Dublin, Irlanda).

 Pian: Alyssa Mihai –cl. aV-a, Brigitta Pavel –cl. A VI-a, Horia Ghiţă – cl. a VIII-a, Cecilia Pavel –cl. a VIII-a, Alexandra Sârbu – cl. aIX-a, Irina Neacşu –cl. a IX-a, Ştefan Cristian Mircea –cl. a X-a, Toma Ciocan Sas – cl. a IV-a, Tudor Butaru – cl. a III-a şi Oana Butaru – cl. IV-a, Ana Grosu – cl. a VII-a, Andrei Bălăşescu –  cl. a VII-a, Eliza Puchianu – studentă Royal Irish Academy.

Profesori îndrumători: Venera Babeş,  H. S. Drăgoi, Viorica Nistoroiu, Andrei Podlacha,.

Invitat special: Alina Hollender – violoncel, Viena

 - Muzică de cameră: 1. Duo – pian la 4 mâini: Alexandra Dobrescu – cl. aXI-a şi Cătălin Răducanu – cl. aXI-a

2. Cvartet de coarde: Sânziana Dobrovicescu – vioară I, cl. aX-a, Ştefan Evanghelie – vioară II, cl. aXI-a,
Irina Hreţiuc – violă, cl. aX-a, Raluca Bolocan – violoncel, cl. aX-a

Profesor îndrumător:Horaţiu Barnea

11.09 / Ora 14:30

Tineri interpreţi din Bucureşti şi Buzău, elevi la Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti” Bucureşti şi Liceul de Artă „Margareta Sterian” Buzău:

Sebastian Cazan – pian, cl. a III-a, Stefan Bocioc – pian, cl. a V-a, Alexandra Damian – pian, cl. a V-a, Alexandru Ioan – vioară, cl. a V-a, Bertha Satnoianu  – pian, cl. a VI-a, Cristian Gagiu – clarinet, cl. a V-a, Alexandra Biţu – oboi, cl, A VI-a, Alexandru Nicolae – cl.arinet, cls. a VII-a, Smaranda Vasile–pian, cls. a X-a, Luţan Laura- oboi, cl. a XI-a

Profesori îndrumători: Cristiana Duguleana, Carmen Ghizdeanu, Emil Niţescu, Dorin Petruţiu, Cristian Ştefănescu.

12.09 / Ora 17:00

Tineri interpreţi din Bucureşti şi Arad, elevi laColegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti:

Egizia Daria Soare – pian, cl. aII-a, Ioana Tănase- pian, cl. aVII-a, Adriana Chiriţă – pian, cl. aVIII-a, Marcu-Elisei Diaconu – corn, cl. aX-a

Profesori îndrumători: Elena Dumitrescu, Constantin Păuna.

  • Fanfara „Crescendo Harmony” – Buteni

Dirijorii Fanfarei: Marcel Sorin Totolici şi Oddvar Noestdal – Norvegia, Dan Miculit.

13.09/ Ora 17:00

Tineri interpreţi din Bucureşti şi Cluj-Napoca, elevi la Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”- Bucureşti şi Liceul de Muzică „S. Toduţă” Cluj-Napoca:

Sarissa Aurori – pian, cl. aV-a, Andra Borz – pian, cl. aV-a, Ema Carla Borz– pian, cl. aVII-a, Andreea
Cicireagă-Moisescu– pian, cl. aVI-a, Maria Urian – pian, cl. aVII-a, Ana Mănăstireanu si Greta Hilda Pasztor cl. aX-a – duo patru mâini – pian, Ioana Olteanu – vioară, cl. aX-a, Martha Mitu – vioară, cl.aXI-a.

Profesori îndrumători: Monica Noveanu, Mara Pop, Teodora Ţugui, Horvath Zoltan, Rodica Drăgolici.

14.09 / Ora 17:00

Tineri interpreţi din Bucureşti, elevi la Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti” şi Şcoala de Muzică şi Arte Plastice nr.1 „Iosif Sava”din Bucureşti:

Petru Tolea – pian, cl.aI-a, Rareş Bratu – pian, cl. aII-a, Ioana Ruse – pian, cl. aIII-a, Catinca Popa – pian, cl. aIV-a, Ştefan Tolea – pian, cl. aIV-a, Darius Hamid Pourpanahi – pian, cl. aVIII-a, Adrian Top – pian, Adriana Gabrian – vioară, cl. aVIII-a, Cornelia Giurgea  – vioară, cl. aVIII-a, Sanziana Dobrovicescu – vioară, cl. aXI-a, Georgiana Ţane – vioară, cl. aXI-a, Iulia Goiana – vioară., cl. aXII-a.

Profesori îndrumători: Alina Balaban, Marta Paladi, Adriana Pop, Tania Popa, Olivia Săndescu, Magdalena Ursu.

15.09 / Ora 17:00

Enescu şi muzica românească .

Participă tineri interpreţi din Bucureşti şi Iaşi, elevi la Colegiul Naţional de Arte „Dinu
Lipatti”,  Şcoala de Muzică şi Arte Plastice nr.1 „Iosif Sava”, ADA School, Universitatea Naţională de Muzică – Bucureşti şi Colegiul Naţional de Artă „Octav Băncilă” – Iaşi:

Petru Tolea – pian, cl. I-a,  Ioana Andrei- pian, cl a II-a, Egizia Daria Soare- pian, cl. aII-a,  Ioana Ruse –
pian, cl. aIII-a,  Catinca Popa – pian, cl. aIV-a,  Ştefan Tolea – pian, cl. aIV-a,  Andru Angheliu – pian, cl. aV-a, Maria  Rădeanu – voce, cl. aV-a,  Bodan Preda – flaut, cl. aVI-a,  Karina  Pavel – flaut, cl. aVII-a, Darius Hamid Pourpanahi – pian, cl. aVIII-a, Alexandru  Pădureanu – cl. aXII-a, Andra Măciucă – pian, cl. aX-a, Andra Măciucă – chitară şi voce, cl. aX-a, Ioana Olteanu – vioară, cl. aX-a, Alexandra Truică – corn., cl. aX-a, Elisabeta Nedelciu– vioară, cl. aXI-a, Emanuela Matei – vioară, cl. aXII-a, Ioana Valentina Cojuharov – pian, anul III

Profesori îndrumători: Stela Avesalon,  Mihai Bejan, Rodica Drăgolici, Elena Dumitrescu, Gabriela Nechita, Graţiela  Nichita, Virgil Opriţoiu, Marta Paladi, Adriana Pop, Tania Popa, Olivia  Săndescu, Veronica Sbenghe, Cristian Ştefănescu, Conf. Univ. Dr. Vlad Dimulescu.

16.09 / Ora 14:30

Tineri interpreţi din Bucureşti, elevi la Colegiul Naţional de Arte  „Dinu Lipatti”:

Catinca Popa – pian, cl. aIV-a,  Luca Rusu – pian, cl. aV-a, Cezar Zamfir – trompetă, cl. aVI-a, Bogdan Pieleanu  – pian, cl. aVIII-a, Marius Deneș – pian, cl. aX-a, Marius Groza – pian, cl.  aX-a, Ştefan Lamatic – pian, cl. aX-a, Irina  Rădulescu– marimbafon, cl. aX-a, Cristina Kiosea – marimbafon, cl. aXI-a, Elisabeta
Nedelciu – vioară, cl. aXI-a, Emanuela Matei. – vioară, cl. aXII-a, Cristina Kiosea şi  Irina Rădulescu – marimbafon, Sorin Robu– trompetă, cl. aXII-a

Profesori îndrumători: Venera Babeş, Florian Nemeş, Adriana  Pop, Magdalena Ursu, Marcel
Peţanca, Ionel Pliundra.

17.09 / Ora 14:30

Tineri interpreţi din Bucureşti, Iaşi  şi Constanţa: elevi la Colegiul Naţional  de Arte „Dinu Lipatti”+Bucureşti, Colegiul Naţional de Artă „O. Băncilă” Iaşi, Colegiul  Naţional de Arte „Regina Maria” Constanţa:

Corneliu Calin Calfa – pian, cl.aIII-a, Sofia Ştefania Sălăjan – pian, cl. aV-a, Theodor  Dumitru – pian, cl. aV-a, Horia Ghiţă – pian, cl. aVIII-a, Bogdan Pieleanu – pian, cl. aVIII-a, Ana-Theea Panainte – pian, cl. aVIII-a, Marius Deneş – pian, cl. aX-a, Marius Groza – pian, cl. aX-a, Elisabeta Furtună – pian, cl. aXI-a.

Profesori îndrumători: Venera Babeş, Victoria Boicenco Florin Nemeş, Roxana Ota, Adriana Pop, Carmen Soltuz.

18.09 / Ora  14:30

Tineri interpreţi din Constanţa, elevi la Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria”:

Alexandra Ciudin  – pian, Theodor Dumitru – pian, cl. aV-a, cl. aV-a, Indira Nezami – pian, cl. aV-a, Vicenzo Deacu – pian, cl. aVI-a, Andrada Iuga – vioară, cl. aVII-a, Robert Stancu – clarinet, cl. aVII-a, Diana Iuga – vioară, cl. aVIII-a, Ciprian Geancu – clarinet, cl. aVIII-a.

Profesori îndrumători: Victoria Boicenco, Mariana Parnica, Ines Dumitrescu, Stelică Oprea.

Acompaniază profesorii: Gabriela Oprea, Daniel Sărăcescu, Sorina Dobrescu, Daniela Tudorache, Costea Otilia.